Šiuo metu taikomi specialūs pasiūlymai implantacijai, burnos higienai ir dantų balinimui “Philips Zoom” sistema

Bruksizmas arba griežimas dantimis – kas tai? Priežastys, simptomai ir gydymas

moteris grežia dantimis - bruksizmas

Bruksizmas, kas tai? – tam tikras sutrikimas, kai žmogus griežia dantimis, t. y. stipriai sukandęs viršutinius dantis trina į apatinius. Įprastai tai įvyksta pasąmoningai miegant arba vos nubudus, kartais – ir būdravimo metu.

Nustatyta, kad nemažai žmonių dantimis griežia patirdami stresą. Jeigu tai nuolatinė būsena, papildomai apkraunami žandikauliai, dantys pažeidžiami, bruksizmas gali nulemti galvos, žandikaulių skausmą ir kitas problemas. Aptarkime bruksizmo priežastis, simptomus ir gydymo metodus.

Bruksizmo priežastys

Iki šiol nėra visiškai aišku, kodėl vieni žmonės griežia dantimis, o kiti ne. Taip pat bruksizmas neturi vienos konkrečios priežasties. Rizikos veiksnių gali būti net keli, įskaitant šiuos:

  • Bruksizmą gali sukelti stresas ir nerimas, pervargimas. Taip pat į bruksizmą labiau linkę žmonės, sergantys depresija, turintys nerimo sutrikimą.  
  • Žalingi įpročiai – rūkymas, alkoholio, gausus kofeino vartojimas (pavyzdžiui, daugiau nei 6 puodeliai kavos) kasdieniame racione. Šiems žmonėms bruksizmo rizika padidėja 2 kartus.
  • Tam tikrų vaistų (pavyzdžiui, nuo nerimo) vartojimas.
  • Ligos – miego apnėja, gastroezofaginio refliukso liga (GERL) ir kt. Tyrimai[2] patvirtino ryšį tarp miego apnėjos ir griežimo dantimis. Tačiau neaišku, ar bruksizmą sukelia miego apnėja, ar atvirkščiai. Mokslininkai toliau tiria, dėl kokių priežasčių griežimas dantimis miego metu suintensyvėja.

griežimas dantimis

Kokio amžiaus žmonėms būdingas bruksizmas?

Griežimas dantimis gali varginti bet kokio amžiaus žmones, tačiau dažniausiai dantimis griežia vaikai, paaugliai ir jaunimas. Taip pat sunku įvardyti ir tikslią šio sutrikimo statistiką. Tyrimų duomenimis[1], naktinis griežimas dantimis būdingas:

  • ~6–50 proc. vaikų;
  • ~15 proc. paauglių;
  • ~8 proc. suaugusiųjų;
  • ir tik ~3 proc. vyresnio amžiaus žmonių.

Manoma, kad jei vaikas per miegus kalba, vaikšto ar šlapinasi į lovą, dantų griežimas miego metu taip pat gali pasireikšti.

Tačiau realesnius skaičius gali pateikti odontologai, kasdienėje praktikoje susiduriantys su bruksizmo padariniais. 

Bruksizmo gydymas

Visų pirma turėkite omenyje, kad bruksizmo gydymas yra kompleksinis, pagrindinis gydymo metodas, kurį reikėtų paminėti, yra kineziterapija, darbas su kineziterapeutu. Odontologai bruksizmo negydo, o tik šalina bruksizmo padarinius. 

Bruksizmo ignoruoti nereikėtų visų pirma dėl to, kad pacientus kamuoja dantų, žandikaulio, veido srities ir net nugaros skausmai. Vėluojant pradėti gydymą, dantys gali būti negrįžtamai pažeidžiami, tad gali prireikti juos šalinti.

Pirmiausia apie nemalonius bruksizmo sukeltus pokyčius mums signalizuoja pastebimai susidėvėję (sutrumpėję) ir jautrūs dantys bei žandikaulio skausmas.

bruksizmo gydymas kapomis

Gydant bruksizmą:

·   Išvengsite skausmo: gydymas padės pašalinti jo priežastį;

·   Atkuriami nudilę, nusidėvėję dantys, pacientams sugrąžinama daili šypsena;

·   Galbūt netgi visam laikui išspręsite šią varginančią problemą.

Griežimas dantimis: keli efektyviausi gydymo ir profilaktikos būdai

Raumenų atpalaidavimas. Labai dažnai sergant bruksizmu nustatomas padidėjęs burnos raumenų tonusas, o patys raumenys yra labai jautrūs, tad dažnai pacientus kamuoja galvos skausmas, migrena.

Ženkliai pagerinti situaciją galima raumenis atpalaiduojančiomis injekcijomis, lazerine terapija arba specialiais preparatais – raumenų relaksantais. Taip pat šios priemonės gali sušvelninti veido formą, kuri dėl pernelyg įtemptų raumenų tapo neestetiškos kvadrato formos.

Bruksizmo gydymas botulinu. Botulino (botokso) injekcijos į žandikaulio kramtomuosius raumenis padeda susilpninti raumenis ir užkirsti kelią nevalingam dantų griežimui ir žandikaulio suspaudimui. Šis metodas naudojamas sunkesniais bruksizmo atvejais, nes jis veiksmingesnis už kitus gydymo metodus, pavyzdžiui, apsaugines kapas. Bruksizmo gydymo botulinu kaina – 50–600 Eur, priklausomai nuo atvejo sudėtingumo ir procedūrų kiekio.

Žandikaulio mankšta ir masažas. Žandikaulio tempimo pratimai, raumenų masažas ir šildomieji kompresai ant žandikaulio gali padėti atpalaiduoti raumenis ir apsisaugoti nuo griežimo dantimis nakties metu.

Gretutinių ligų gydymas. Bruksizmą gali lemti miego apnėja ar gastroezofaginio refliukso liga (GERL), tad šių sutrikimų diagnostika ir gydymas gali padėti išspręsti ir griežimo dantimis problemą.

Nudilusių dantų atstatymas. Kai dėl bruksizmo pakito dantų padėtis arba jie stipriai nudilo, gydytojas odontologas ar visa odontologijos klinikos komanda padės subalansuoti sąkandį, atkurs nudilusius ar pakeis trūkstamus dantis kokybiškais dirbtiniais dantimis. Nudilusių dantų atstatymo kaina priklauso nuo naudojamo metodo, nudilimo laipsnio ir kt. Populiarūs atkūrimo būdai – dantų protezavimas ir dantų laminatės.

Kapos nuo bruksizmo (kapos nuo griežimo dantimis). Tai individualiai, nuėmus paciento dantų atspaudus, pagamintos plokštelės dantims. Kapos nuo bruksizmo sukuria fizinį barjerą tarp apatinių ir viršutinių dantų, užkerta kelią tolesniam jų pažeidimui.

Kapas rekomenduojama dėvėti naktimis, o jeigu griežiama ir dieną – tuomet ir jos metu, kai pacientas nevalgo ir negeria. Apsauginės kapos nuo bruksizmo dažniausiai gaminamos iš akrilo, termoplastinio silikono ir kitų gerai biologiškai suderinamų medžiagų.

Naudojant kapas, nakties metu žandikaulis mažiau nuvarginamas, o jei ir pasitaiko bruksizmo epizodų, tai bent nenukenčia dantys. Tiesa, atkreipkite dėmesį, kad kapos bruksizmo negydo, tik apsaugo dantis nuo nusidėvėjimo. Kapos nuo bruksizmo kaina mūsų odontologijos klinikoje – 90–110 Eur.

kapos nuo bruksizmo yra dedamos į burną

Prevencija ir keli gyvenimo būdo pokyčiai, padėsiantys nustoti griežti dantimis

Stenkitės mažiau stresuoti. Beveik 70 proc. bruksizmo atvejų susiję su patiriamu stresu ir nerimu. Muzikos klausymasis, šilta vonia ar mankšta gali padėti atsipalaiduoti ir sumažinti bruksizmo riziką. Vakarais galite rinktis jogą, medituoti: šios praktikos padės jums atsiriboti nuo dienos rūpesčių.

Vakare venkite vartoti stimuliuojamąsias medžiagas. Po vakarienės nevartokite gėrimų su kofeinu, alkoholio, nerūkykite.

Puoselėkite teigiamus miego įpročius. Kokybiškas nakties miegas iš dalies gali padėti išvengti bruksizmo. Kasdien pasistenkite gultis ir keltis panašiu metu, miegokite ne trumpiau nei 7–8 val.

Venkite ilgą laiką kramtyti kramtomąją gumą: tai skatina raumenis susitraukti, o šis veiksmas susijęs su suspaudimu. Be to, tokiu būdu dar labiau sustiprinamas įprotis griežti dantimis.

Reguliariai lankykitės odontologijos klinikoje. Reguliarūs patikrinimai – geriausias būdas diagnozuoti bruksizmą ir kitas problemas. Įsidėmėkite, kad dantų griežimas savaime neišnyks. Taip pat primename, kad profilaktiniam patikrinimui reikėtų apsilankyti kartą per pusmetį. Kviečiame jam registruotis.