Dantų akmenys – tai ant dantų paviršiaus susiformavusios bei sukietėjusios mineralinės apnašos. Iš pradžių ant dantų paviršiaus kaupiasi iš maisto bei burnos epitelio susiformavusių apnašų sluoksnis. Jeigu jis prastai nuvalomas, seilėse esančios bakterijos padeda apnašoms mineralizuotis ir virsti dantų akmenimis.
Dantų akmenys gali susiformuoti per maždaug 2 sav. – tiek laiko užtenka prasčiau išsivalyti dantis. Tai vyksta mums nė nepastebint, dažniausiai vidinėje dantų pusėje.
Prie jau susiformavusių dantų akmenų lengviau prisitvirtina naujas minkštųjų apnašų sluoksnis: palaipsniui akmenų sluoksnis storėja. Dantų akmenys lemia blogą burnos kvapą ir dantų ligas – ėduonį, gingvitą, periodontitą ir kt., todėl juos būtina pašalinti. O ką dar svarbu žinoti ir ko imtis?
Turinio rodyklė
Kur formuojasi dantų apnašos bei dantų akmenys ir kaip jie atrodo?
Dantų apnašos gali formuotis virš dantenų (jie – lengviau pastebimi ir pašalinami) ir net po jomis. Dantų akmenys būna balkšvos ar gelsvos spalvos, o laikui bėgant gali tapti rusvi ar rudi.
Dėl kokių priežasčių akmenys ant dantų kaupiasi intensyviau?
Dantų akmenys greičiau formuojasi, jei asmuo:
- yra rūkantis;
- dažnai vartoja alkoholį;
- geria daug kavos;
- netinkamai rūpinasi dantų higiena (nevalo dantų, juos valo nereguliariai) ir kt.
Kodėl dantų akmenis reikia šalinti?
Kaip jau minėta, dantų akmenys sukelia blogą burnos kvapą ir ligas, be to, atrodo neestetiškai, apsunkina burnos higieną.
Nepašalinus dantų akmenų gali pradėti formuotis parodontozė (periodontitas) – pavojinga dantų liga, dėl kurios:
- dantenos parausta, patinsta, pradeda kraujuoti, pūliuoti, nusmunka, tam atidengiamos dantų šaknys, susiformuoja vadinamosios dantenų kišenės;
- tirpsta kaulas, tarp dantų atsiranda tarpai;
- dantys tampa paslankesni, pradeda klibėti, kinta jų padėtis;
- dantys tampa jautresni, reaguoja į karštą, šaltą, sūrų ar rūgštų maistą;
- galiausiai dantys pradeda kristi, o tai didelė estetinė ir funkcinė problema.
Taigi, viena iš prevencinių parodontozės priemonių – optimali ir savalaikė burnos higiena.
Kaip išvengti dantų akmenų?
Kruopšti burnos higiena
Deja, siekiant išvengti dantų apnašų, kasdienis dantų valymas šepetėliu gali nepasitvirtinti: prireiks naudoti ir vieno danties šepetėlius, tarpdančių siūlus, liežuvio ir skruostų valiklius bei kitas priemones. Tačiau net ir tai neužtikrina, kad akmenys ant dantų nesiformuos, todėl nereikėtų atidėlioti vizito į odontologijos kliniką.
Reguliarūs apsilankymai pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą
Reguliariai – 1–2 kartus per metus – reikės apsilankyti odontologijos klinikoje atlikti profesionalią burnos higieną. Specialistas pašalins apnašas, kurios pradėjo formuotis sunkiai prieinamose burnos vietose.
Mitybos įtaka dantų akmenų formavimuisi
Dantų akmenų formavimuisi įtaką daro ir maistas, kurį valgome.
- Koks maistas pristabdo dantų akmenų formavimąsi? Labai naudinga valgyti kietus nesmulkintus vaisius ir daržoves, pavyzdžiui, obuolius ar morkas – ne tik palankius sveikatai, bet ir padedančius dantų paviršiui apsivalyti nuo minkštųjų apnašų.
- Koks maistas skatina formuotis dantų akmenis? Reikėtų vengti produktų, kuriuose gausu cukraus, kitų angliavandenių: jie skatina ne tik apnašų formavimąsi, bet ir kariesą. Taigi, suvalgius kokio nors saldaus maisto, dantis patartina išsivalyti, o jei neturite galimybės – bent sukrimsti obuolį, išsiskalauti burną vandeniu ar kramtyti becukrę kramtomąją gumą.
Svarbu žinoti, kad prie švaraus dantų paviršiaus bakterijos sunkiau prisitvirtina, todėl mažesnė tikimybė, kad susiformuos apnašos bei dantų akmenys.
Dantų akmenų šalinimas namuose: ar įmanoma?
Internete galime rasti daug patarimų, kaip dantų akmenis pašalinti namuose. Tiesa, kiekvieną naminį metodą šalinti dantų akmenims įvertinkite kritiškai, nes tiesiog galite pažeisti dantų emalį ir dantenas.
IMI klinikos specialistai nerekomenduoja, jokiais liaudiškais metodais dantų akmenų šalinti namuose, kadangi galite turėti jautrias dantenas ir pažeistą dantų emalį. Patariame dantų apnašų šalinimą patikėti savo srities specialistams, kurie turi sukaupę ilgemetę patirtį ir procedūra gali atlikti prisitaikant prie paciento burnos ertmės būklės.
Atminkite, kad profesionalių rezultatų galite tikėtis tik apsilankę pas specialistus. Kviečiame neatidėlioti svarbaus vizito pas odontologą ir užsiregistruoti kuo greičiau.