Dantų valymas – viena svarbiausių kasdienių higienos procedūrų, garantuojanti ne tik sveiką šypseną, bet ir bendrą organizmo sveikatą. Taisyklingas dantų valymas padeda pašalinti maisto likučius ir bakterijas, kurios sukuria rūgštinę aplinką ir prisideda prie dantų ėduonies bei dantenų ligų atsiradimo.
Be to, reguliarus dantų valymas leidžia išvengti nemalonaus burnos kvapo ir padeda išlaikyti tinkamą dantų estetiką. Šiame trumpame įraše aptarsime viską, ką reikėtų žinoti apie dantų valymą.
Turinio rodyklė
Geriausias metas valytis dantis
Suprantame, kad per kasdienybės reikalaujamą skubėjimą dantų higiena dažnai atsiduria paskutinėje vietoje, bet būtų pravartu nepamiršti tarpdančius išsivalyti siūlu po kiekvieno valgio, kad maksimaliai sumažintumėte bakterijų kiekį burnoje.
Taip pat būtina valyti dantis – ryte ir vakare prieš miegą. Valantis dantis iš ryto yra pašalinamas naktį susikaupęs bakterijų sluoksnis, o vakare – dienos metu susikaupę maisto likučiai ir bakterijos. Vakare valome tarpdančius su tarpdančių šepeteliu ir paprastu arba elektriniu šepetėliu ir pasta. Dantų šepetelis turi būti švelnus.
Kiek laiko reikia valytis dantis?
Tinkamiausias laikas, per kurį galima kruopščiai išvalyti visus dantų paviršius yra bent 2 minutės. Norint užtikrinti, kad visi dantys butų išvalyti vienodai, naudokite laikmatį arba įsigykite elektrinį dantų šepetelį, kuris suvibruos kas 30 sekundžių, kad galėtumėte pereiti prie kitos pusės.
Kaip taisyklingai valytis dantis?
Dantų valymo procesas turi būti atliktas kruopščiai laikantis šių žingsnių:
- Pasirinkite tinkamą šepetėlį: naudojamas dantų šepetėlis turėtų būti švelnus.
- Dantų pasta: užtepkite nedidelį kiekį (žirnio dydžio) dantų pastos. Reklamų metu turbūt pastebėjote, kad dantų pastos kiekis pilnai padengia dantų šepetėlį, tokio kiekio tikrai nereikia. Dantų pastą patartina naudoti su fluoru arba tą, kurią jums parinko jūsų dantų gydytojas arba burnos higienistas.
- Valymo kampas: laikykite šepetėlį 45 laipsnių kampu prie dantenų linijos.
- Valykite švelniai: valykite dantis šluojamaisiais – sukamaisiais judesiais, smarkiai nespausdami prie dantų. Vidinei dantų pusei naudokite vieno danties šepetėlį.
- Valykite visus paviršius: valykite kiekvieno danties išorės, vidinės ir kramtomojo paviršiaus dalis.
- Išvalykite liežuvį: specialiu liežuvio valikliu valykite ir liežuvį, kad nuo jo pašalintumėte likusias bakterijas.
- Tarpdančių valymas: Tarpdančius valykite su siūlu arba tarpdančių šepetėliais, prie implantų rekomenduojama tarpdančių šepetėlis.
Kokį dantų šepetėlį naudoti?
Dantų šepetėlio pasirinkimas gali turėti didelį poveikį jūsų burnos higienai. Yra keli dantų šepetėlių tipai:
- Minkštas šepetėlis: tinkamiausias dantų šepetėlis, kokybiškam dantų valymui labai svarbu valymo trukmė ir tinkami judesiai.
- Kietas šepetėlis: niekada nenaudoti kieto dantų šepetėlio, jis gali pažeisti dantų emalį, gali atsirasti dantų jautrumas, taip pat turi įtakos pleištinių defektų susiformavimui.
- Elektrinis dantų šepetėlis: pats efektyviausias dantų valymo įrankis, tinka vaikams ir suaugusiems, svarbu skaityti intrukciją, kaip valyti, valymo judesiai skirtingi nuo paprasto dantų šepetėlio.
- Vieno dantys šepetėlis: jį turėtumėte naudoti kiekvieną vakarą, nes tik su juo išvalysite vidines ir sunkiai pasiekiamas dantų vietas. Ypač prie paskutinių krūminių dantų.
Svarbu atkreipti dėmesį į šerelių būklę, jei šereliai skečiasi į šonus, reiškia valote netaisyklingai ir per daug spaudžiate dantu šepetėlį. Keisti šepetėlį reikėtų kas 2-3 mėnesius.
Papildomos rekomendacijos dantų sveikatai
Norint užtikrinti geriausią burnos higieną, taip pat rekomenduojama:
- Reguliariai lankytis pas odontologą.
- Bent kartą per metus atlikti profesionalią burnos higienos procedūrą.
- Riboti rūgščių maisto produktų ir gėrimų vartojimą.
- Vengti saldumynų ir užkandžių tarp pagrindinių valgių.
- Gerti pakankamai vandens.
Dantų valymas yra svarbi kasdienė procedūra, kuri užtikrina ne tik sveikus dantis ir dantenas, bet ir bendrą organizmo sveikatą. Reguliarus ir teisingas dantų valymas padeda išvengti daugelio burnos ertmės problemų ir užtikrina švarią bei sveiką šypseną.
Dažniausiai užduodami klausimai
1. Koks yra geriausias dantų šepetėlis?
Rekomenduojamas šepetėlis minkštais šereliais. Efektyviausiam dantų valymui elektrinis dantų šepetėlis.
2. Ar dantų valymas gali sukelti dantenų kraujavimą?
Jeigu valantis dantis jums kraujuoja dantenos, tai gali būti uždegimo požymis, rekomenduojama kreiptis į burnos higienistą arba odontologą.
3. Kiek kartų per dieną reikia valytis dantis?
Rekomenduojama valytis dantis du kartus per dieną: ryte ir vakare prieš miegą.
4. Kokia turėtų būti dantų valymo trukmė?
Dantų valymas turėtų trukti mažiausiai 2 minutes.
5. Ar būtina naudoti dantų siūlą?
Taip, dantų siūlo naudojimas padeda pašalinti maisto likučius ir bakterijas iš vietų, kurias sunku pasiekti šepetėliu, ir taip sumažina ėduonies bei dantenų ligų riziką.
6. Kaip dažnai reikia keisti dantų šepetėlį?
Rekomenduojama keisti dantų šepetėlį kas 2-3 mėnesius arba anksčiau, jei šepetėlio šereliai nusidevi.
8. Ar dantų valymas gali pažeisti emalį?
Jeigu naudojate kietą dantų šepetėlį arba per smarkiai spaudžiate jį besivalant dantis, tikrai galite pažeisti savo dantų emalį. Atminkite, kad dantis reikia valytis švelniais sukamaisiais šluojamaisiais judesiais.