Visi žinome vieną dažnai iš odontologų girdimą tiesą: vien naudojant dantų šepetėlį ir pastą išsaugoti sveikus dantis ir baltutėlę šypseną neužteks. Visoms bakterijoms įveikti būtina valyti tarpdančius.
Tyrimų duomenimis, reguliariai tarpdančius valantys žmonės efektyviau apsisaugo nuo dantų ėduonies ir periodonto ligų. Tarpdančių valymas lemia geresnę burnos ertmės sveikatą, rečiau pasireiškia dantenų uždegimas ir kitos patologijos. Manoma, kad tarpdančiuose su maisto likučiais gali likti net iki 30–50 proc. bakterijų, kurių neįveikia dantų šepetėlis.
Turinio rodyklė
Kodėl tarpdančių valymas yra būtinas?
Nevalant tarpdančių galimos šios ligos ir būklės:
- dantų ėduonis;
- dantenų kraujavimas;
- dantenų uždegimas;
- parodontozė, susijusi su dantų netekimu;
- blogas burnos kvapas ir kt.
Norite tikėti ar ne, tarpdančių valymas – neatskiriama kasdienės dantų priežiūros rutinos dalis.
Kaip dažnai reikėtų valyti tarpdančius ir kaip tai daryti taisyklingai?
Geriausia tarpdančius valyti kasdien ar bent jau kas antrą dieną, vakare prieš miegą, kai tądien daugiau valgyti nebeplanuojame. Viską reikėtų atlikti tokia tvarka:
- Pirmiausia pasirinkta priemone (siūlu, vieno danties šepetėliu ar kt.) išvalomi tarpdančiai.
- Tuomet dantys valomi šepetėliu ir pasta. Dantų pastoje esantis dantims naudingas fluoridas efektyviau įsiskverbia ir į tarpdančius ir apsaugo juos nuo ėduonies.
Kurios priemonės yra tinkamiausios tarpdančiams valyti?
Šiuolaikiniai odontologinių produktų gamintojai siūlo visą galybę skirtingų priemonių tarpdančiams valyti. Vienareikšmiškai negalima pasakyti, kad vienos priemonės tinkamos, o kitos – ne: tiesiog reikia išbandyti kiekvieną jų ir atrasti labiausiai pateisinančią lūkesčius. Taigi, pristatome pagrindines priemones tarpdančiams valyti.
Tarpdančių siūlai
Jei tarpdančiai yra siauri ir naudoti specialaus tarpdančių šepetėlio nepavyksta, tuomet reikėtų rinktis tarpdančių siūlą. Tiesa, kaip rodo praktika, žmonės skundžiasi, kad ant pirštų užvyniotu tarpdančių siūlu paprasta išvalyti priekinius, bet labai sudėtinga pasiekti toliausiai esančius krūminius dantis. Taigi galima įsigyti jau paruoštą naudoti dantų siūlą su plastiko laikikliu. Patogiausi naudoti – vaškuoti siūlai.
Kaip tinkamai naudoti tarpdančių siūlą?
Atsivyniokite apie 40–50 cm siūlo, apvyniokite jį aplink abiejų rankų rodomuosius pirštus ir suimkite šiais pirštais bei nykščiais. Tuomet palikę iki kelių centimetrų tarpelį ir valykite siūlu tarpdančius, švelniai braukdami per dantų šonus. Valydami tarpdančius siūlu, pasistebkite nepažeisti dantenų. Jei dar nesate valę tarpdančių siūlu, pravers pažiūrėti mokomąjį filmuką „Youtube“.
Tarpdančių šepetėliai
Viename iš mokslinių tyrimų atskleista, kad tarpdančių šepetėliai laikomi pranašesniais už siūlus, ypač jei pastarieji naudojami netaisyklingai.
Tarpdančių šepetėliai idealiai tinka, jei:
- asmuo serga periodontitu;
- burnoje yra protezuotų dantų;
- tarpdančiai yra platesni, todėl su siūlu nepavyksta jų išvalyti efektyviai.
Specialus šepetėlis kišamas į tarpdančio apačią, o tuomet atsargiai ištraukiamas. Tiesa, kadangi tarpdančių plotis skiriasi, gaminami kelių skirtingų dydžių šepetėliai. Todėl pirmą kartą juos išbandantiems gali būti sudėtinga pasirinkti tinkamą: per didelis šepetėlis gali sutraumuoti dantenas, per mažas neefektyviai išvalys.
Geras sprendimas – įsigyti skirtingų dydžių tarpdančių šepetėlių rinkinį: sužinoti, kuris iš jų jums tinka geriausiai. Arba, jei nenorite eksperimentuoti, konsultuokitės su gydytoju odontologu, burnos higienistu ar vaistinės konsultantu: jis tikrai padės, kad jūsų tarpdančių valymas būtų nepriekaištingas.
Burnos irigatoriai tarpdančių valymui
Burnos irigatorius plačiai naudoja žmonės, kurie nori užtikrinti maksimalią burnos ertmės higieną arba jiems sudėtinga prižiūrėti dantis dėl atliktų procedūrų, pavyzdžiui, protezavimo, implantacijos, nešiojant breketus ir kitais atvejais.
Beje, vaikams, kurie savarankiškai dar nemoka išsivalyti tarpdančių, burnos irigatorius gali būti puiki pagrindinė priemonė tarpdančiams valyti, o suaugusiųjų tarpdančiams prižiūrėti jie – tik pagalbinis instrumentas: vis tiek prieš tai teks panaudoti tarpdančių siūlą ar šepetėlį.
Ar normalu, kad po tarpdančių valymo dantenos pradeda kraujuoti?
Tarpdančių valymas ir kraujuojančios dantetnos yra ganėtinai dažnas reiškinys. Tai reiškia, kad dantys buvo kiek apleisti, prižiūrimi netinkamai ir dėl to prasidėjo uždegiminiai procesai, kurie reiškia, jog tiek dantis, tiek tarpdančius reikia valyti dar kruopščiau ir reguliariau.
Atminkite – valydami tarpdančius neturite jausti skausmo ir diskomforto, tad bandykite savo burnos higiena rūpintis švelniau. O jeigu turite daugiau klausimų ar nusiskundimų, kviečiame kreiptis į IMI Klinikos komandą.
Tarpdančių valymas – naudingas, nes užkirsite kelią ėduoniui, pristabdysite ir dantų akmenų formavimąsi, taigi rečiau prireiks lankytis odontologo ar burnos higienisto kabinetuose.