Šiuo metu taikomi specialūs pasiūlymai implantacijai, burnos higienai ir dantų balinimui “Philips Zoom” sistema

Kartumas burnoje: 10 pagrindinių jį sukeliančių priežasčių bei problemos sprendimo būdai

kartumas burnoje

Kartumas burnoje gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, pavyzdžiui, dėl prastos burnos higienos, tačiau gali įspėti ir apie rimtesnes būkles ar ligas, pavyzdžiui, gastroezofaginio refliukso ligą (GERL) ar hepatitą. 

Kartų skonį burnoje gali sukelti ir dažnas žalingas įprotis – rūkymas: kartumą surūkę cigaretę jausite nuo kelių minučių iki kelių valandų. Paprastai nemalonus skonis išnyksta kažko užkandus, išgėrus vandens ar išsivalius dantis.

Jei dažnai jaučiate kartų skonį burnoje ir jis išlieka ilgesnį laiką, raginame pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, gastroenterologu ar odontologu: tikėtina, kad jį sukelia tam tikri sveikatos sutrikimai. 

Taigi, panagrinėsime, kokios priežastys dažniausiai lemia kartumą burnoje. 

Kartumas burnoje dėl prastos burnos higienos

Netinkama burnos higiena – bene dažniausia kartaus skonio burnoje priežastis, ypač jeigu kartumas burnoje jaučiamas ryte, vos pabudus. Ant liežuvio, dantų ir dantenų susikaupusios seilės ir bakterijos sukelia ne tik blogą kvapą iš burnos, bet taip pat keičia skonio suvokimą. 

Kaip spręsti problemą? Kruopščiai valykite dantis bent du kartus per dieną – vos pabudę ir prieš miegą. Taip pat labai svarbu valyti liežuvį, ant kurio kaupiasi bakterijos ir negyvos ląstelės, galinčios sukelti blogą kvapą; valykite tarpdančius, išsiskalauti burną specialiu skalavimo skysčiu.

Kasdienis dantų valymas šepetėliu ir siūlu padeda pašalinti tik 2/3 apnašų ir bakterijų. Dėl to bent kartą ar du per metus būtina apsilankyti pas odontologą apžiūrai bei pas burnos higienistą profesionaliai dantų higienos procedūrai. Burnos higienistas nuvalys apnašas, sukeliančias dantų ėduonį ir dantenų ligas. 

O jeigu norite sutaupyti laiko, galite registruotis burnos higienos procedūrai, kurios metu bus atliekama ir nemokama profilaktinė dantų būklės patikra, tad vietoje dviejų vizitų prireiks tik vieno

burnos higiena, kad pašalinti kartumą burnoje

Degančios burnos sindromas

Degančios burnos sindromas – tai lėtinė būklė, kurią sukelia nuolatinis skausmas ar degimo pojūtis. Dažniausi simptomai – kartu burnoje, burnos džiūvimas, juntamas metalo skonis, sumažėjęs seilėtekis.

Šis sindromas dažniausiai pasireiškia moterims prasidėjus menopauzei, tačiau jį gali sukelti ir grybelinės, virusinės ar bakterinės infekcijos, seilių liaukų patologijos, burnos opos, diabetas, hormonų lygio sutrikimai ar skurdi mityba. 

Kaip spręsti problemą? Dėl tinkamiausio gydymo būdo labai svarbu pasikonsultuoti su gydytoju: jis įvertins ir nustatys sindromą sukėlusią priežastį (priežastis) bei paskirs adekvatų gydymą.

Kai kurių vaistų vartojimas

Tam tikri vaistai, patekę į organizmą, yra absorbuojami, o paskui išsiskiria su seilėmis, todėl burnoje jaučiamas kartus skonis. Dažniausiai kartų skonį burnoje nulemia antibiotokai (pvz., tetraciklinai), vaistai nuo podagros, širdies ligų. Vartojant antidepresantus pradeda džiūti burna, dėl to kinta skonio suvokimas. Atkreipiame dėmesį, kad kartumas burnoje po antibiotikų – bene dažniausias nusiskundimas. 

Kaip spręsti problemą? Pradėjus vartoti naujus vaistus, kartus skonis burnoje įprastai išnyksta po kelių dienų. Tačiau jei kartumas išlieka ir toliau vartojant vaistus, pasitarkite su gydytoju: jis pasiūlys alternatyvų. 

Kartų skonį burnoje gali sukelti maisto papildų vartojimas 

Kai kurie maisto papildai, kuriuose yra daug mikroelementų, pavyzdžiui, cinko, vario, geležies ar chromo, gali nulemti metalo poskonį ir kartų skonį burnoje. Šis šalutinis poveikis yra labai dažnas, įprastai pasireiškia organizmui visiškai absorbavus papildą. 

Kaip spręsti problemą? Jei išgėrus tabletę ar kapsulę burnoje lieka kartus skonis, tiesiog verta paieškoti kitų papildų. 

maisto papildai sukeliantys kartų skonį burnoje

Kartu burnoje gali būti ir dėl nėštumo

Disgeuzija, arba skonio pojūčio pokyčiai – labai dažnas daugelio moterų jaučiamas simptomas pirmąjį nėštumo trimestrą. Visiškai įprastas simptomas – kartumas burnoje ryte. Jį sukelia hormonų lygio pokyčiai. Po kelių dienų ar savaičių nemalonus simptomas praeis savaime. Kai kurios nėščiosios taip pat jaučia nemalonų metalo poskonį – tai irgi normalu. 

Kaip spręsti problemą? Kas nuima kartumą? Norėdamos atsikratyti nemalonaus kartumo ar kitų nepageidaujamų poskonių burnoje, tiesiog atsigerkite šiek tiek paskaninto vandens, limonado ar sučiulpkite ledinuką.

Peršalimas, sinusitas ir kitos infekcinės ligos

Kartų skonį burnoje gali sukelti viršutinių kvėpavimo takų bakterinės infekcijos (pavyzdžiui, peršalimas, rinitas, sinusitas ar tonzilitas). Pagrindinė kartaus skonio atsiradimo priežastis – bakterijų gaminami šalutiniai produktai. 

Kaip spręsti problemą? Per dieną svarbu išgerti ~2 l vandens: tai ne tik padės sumažinti kartoką poskonį, bet ir greičiau pasveikti. 

kartu burnoje peršalus

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL)

GERL vystosi virškinimo metu skrandžio turiniui sugrįžus atgal į stemplę, rūgščiai patekus į burną. O pagrindinis simptomas – kartumas burnoje pavalgius. 

Kaip spręsti problemą? Patartina vengti riebaus, sunkiai virškinamo maisto, nes jis didina skrandžio rūgštingumą. Taip pat labai svarbu nevalgyti labai didelių porcijų, nes dideli maisto kiekiai apsunkina virškinimą. 

Hepatitas, kepenų suriebėjimas arba cirozė

Kai kepenys nefunkcionuoja tinkamai, organizmas pradeda kaupti didelius kiekius amoniako. Tai toksiška medžiaga, kuri kepenyse įprastai paverčiama į karbamidą ir pašalinama su šlapimu. Padidėjus amoniako kiekiui organizme, pakinta ir skonis burnoje: jis lemia žuvies arba svogūno poskonį. Taigi, kartumas burnoje – ligos simptomas. 

Kaip spręsti problemą? Stebėkite ir kitus galimus kepenų ligų simptomus, pavyzdžiui, nuovargį, silpnumą. Jei įtariate, kad galite sirgti kepenų liga, kreipkitės į gydytoją gastroenterologą.

Kartumas burnoje dėl diabetinės ketoacidozės

Diabetinei ketoacidozei būdingas didelis cukraus kiekis kraujyje, bet mažas organizmo ląstelėse. Kūnas šį disbalansą bando kompensuoti gamindamas daugiau ketonų. Tai užtikrina optimalų energijos kiekį. 

Tačiau dėl didelio ketonų kiekio kraujyje sumažėja pH lygis. Dėl jo ir jaučiamas kartumas ir sausumas burnoje, iš jos sklinda blogas kvapas.

Kaip spręsti problemą? Cukriniu diabetu sergantys pacientai turi reguliariai tikrinti cukraus kiekį kraujyje ir susipažinti su tipiniais diabetinės ketoacidozės simptomais, kad laiku ją atpažintų ir kreiptųsi pagalbos. 

Chemoterapija, spindulinė terapija

Kai kurie taikant chemoterapiją naudojami vaistai gali pažeisti skonio receptorius ir pakeisti skonio pojūtį. Daugelis onkologinių ligonių teigia jaučiantys kartų skonį arba metalo poskonį burnoje. Analogiškai skonio receptorius gali pažeisti ir spindulinė terapija. 

Kaip spręsti problemą? Kartaus skonio pacientai nebejaučia praėjus maždaug 3–4 sav. po gydymo kurso pabaigos. Gydymo metu patariama kramtyti gumą, čiulpti ledinukus, vengti konservuotų maisto produktų, palaikyti optimalią burnos higieną. Labai sunkiais atvejais galima pasiteirauti, galbūt yra vaistai nuo kartumo burnoje.

Kaip efektyviai spręsti kartumą burnoje?

Taigi, kaip įsitikinote, kartumą burnoje gali nulemti įvairios priežastys, tačiau pirmiausia eliminuokite paprasčiausias jų – tiesiog apsilankykite pas burnos higienistą ir atlikite bazinius kraujo tyrimus.