Šiuo metu taikomi specialūs pasiūlymai implantacijai, burnos higienai ir dantų balinimui “Philips Zoom” sistema

Netaisyklingas sąkandis: kodėl jį būtina gydyti ir kokie metodai galimi? 

sąkandis

Netaisyklingas sąkandis – ne tik estetinė, bet ir rimta sveikatos problema, o apie galimas komplikacijas žino tik nedaugelis. Pavyzdžiui, dėl netaisyklingo sąkandžio dantys ilgainiui pradeda dilti, tad prireiks estetinio plombavimo ar net protezavimo, taip pat galimi žandikaulio sąnarių pažeidimai ir ilgalaikės kramtymo bei virškinimo problemos. 

Netaisyklingas sąkandis dažnai formuojasi jau vaikystėje, dygstant pirmiesiems nuolatiniams vaiko dantims. Taigi, tėvai turėtų stebėti, ar dantų padėtis yra tinkama. 

Universali pateikiama rekomendacija – pirmą kartą pas gydytoją ortodontą apsilankyti vaikui sulaukus 7–8 metų. Gydytojas gali laiku pastebėti problemas ir skirti efektyviausią ankstyvąjį gydymą. 

Išsamiau patologinio sąkandžio sukeltos problemos analizuojamos toliau straipsnyje. Taigi, visų pirma, kaip atpažinti taisyklingą ir netaisyklingą sąkandį ir kokie gydymo būdai pastaruoju atveju galimi? 

Koks yra taisyklingas sąkandis?

Taisyklingą sąkandį atpažinti padeda keli požymiai: 

  • Dantų ir viršutinio žandikaulio padėtis. Viršutiniai kandžiai apatinius turėtų uždengti ne daugiau nei 2–3 mm. 
  • Vizualiai žiūrint dantys turėtų atrodyti tiesūs. Tiesa, plika akimi ne profesionalams nustatyti, ar sąkandis tikrai yra taisyklingas – sudėtinga. 
  • Neturėtų kilti problemų valant tarpdančius

Kaip rodo statistika, visiškai taisyklingą sąkandį turi tik apie 30 proc. žmonių. Kitiems likusiems dviem trečdaliams tenka susidurti su mažesnėmis ar didesnėmis problemomis, kylančiomis dėl netinkamos dantų padėties.

taisyklingas sakandis

Kokios priežastys lemia ydingą sąkandžio formavimąsi? 

Netaisyklingas sąkandis gali formuotis dėl daugelio priežasčių. Kelios dažniausios:

  • Netinkama pieninių dantų priežiūra ir higiena. Dažnai tėvai klaidingai mano, kad pieniniai dantys vis tiek iškris, tad kruopšti priežiūra ir higiena jiems nėra būtina. Tačiau tai – klaidingas požiūris, nes pieninių dantų būklė iš dalies nulemia ir „teisingą“ sąkandį, nuolatinių dantų būklę. Kūdikių ir vaikų dantis reikėtų valyti kaip ir suaugusiųjų – bent 2 kartus per dieną
  • Kvėpavimas pro burną. Vaikystėje, kai žandikaulis auga ir formuojasi intensyviausiai, vaikai dažnai serga viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Nuolatinis buvimas prasižiojus taip pat nulemia ydingą sąkandžio formavimąsi. 
  • Ilgas čiulptuko, buteliuko naudojimas (iki 3 m. ar ilgiau), taip pat įprotis nuolat kažką čiulpti, graužti, laikyti burnoje taip pat gali padaryti „meškos paslaugą“ žandikauliui vystantis. 
  • Griežimas dantimis. Jis lemia dantų nudilimą. Sąkandis gilėja, po truputį formuojasi netaisyklinga jo padėtis. 
  • Uždelstos atlikti reikiamos odontologinės procedūros. Pavyzdžiui, jeigu pacientas neteko danties, ne tik po truputį irsta ir nyksta žandikaulio kaulinis audinys, tačiau kiti dantys gali pakeisti padėtį – pasislinkti. Tai lemia ir sąkandžio kitimus, todėl atidėlioti dantų protezavimo ar implantavimo nereikėtų: ilgainiui prasideda negrįžtami pokyčiai, o kuo ilgiau atidėliojama, tuo sudėtingesnis atvejis tampa, didėja ir gydymo išlaidos. 

Netaisyklingas sąkandis: pagrindinės problemos 

Toliau aptariame dažniausias sąkandžio problemas ir atvejus: 

  1. Dantų susigrūdimas. Dantys vienas ant kito rikiuojasi tuomet, kai žandikaulyje stinga vietos. Dažniausiai vietos pristinga, jei žandikauliai yra siauri arba dantys netaisyklingai persikeičia. 
  2. Didesni tarpai tarp dantų (diastema). Tai reiškia, kad dantų padėtis abiejuose žandikauliuose nesutampa. Tarpeliai atsiranda, jei išdygsta ne visi dantys, jie yra per smulkūs ir kt. 
  3. Atviras sąkandis. Tai problema, kai viršutiniai ir apatiniai dantys burną užvėrus nesusijungia ir lieka atviras tarpelis. Atviras sąkandis vystosi dėl genetinių priežasčių arba liežuvį nuolat stumiant tarp dantų atliekant rijimo veiksmą. 
  4. Gilus sąkandis. Tai patologija, kai viršutiniai priekiniai dantys beveik visiškai dengia apatinius priekinius dantis. Patologija formuojasi neišsivysčius žandikauliui, ilgai maitinant vaiką iš buteliuko ar naudojant čiulptuką, dėl genetinių veiksnių. 
  5. Kryžminis sąkandis. Tai ydinga vieno ar kelių dantų padėtis kito žandikaulio dantų atžvilgiu. Dantys būna persidengę kryžmiškai (vienas ar daugiau dantų gali „lipti“ ant kitų). Kryžminį sąkandį lemia vėlgi lemia genetika, nykščio čiulpimas, vėlyvas pieninių dantų iškritimas ir kt. 
  6. Progeninis sąkandis. Tai reiškia, kad apatiniai dantys dengia viršutinius. Toks sąkandis susiformuoja dar iki gimimo. Pasekmės – apatinė lūpa gali būti atsikišusi į priekį, tarties sutrikimai ir kt. 
  7. Distalinis sąkandis. Tai sąkandžio tipas, kai žandikaulio padėtis yra galinė. Tai reiškia, kad apatinis žandikaulis yra per smulkus, o viršutinis pasislinkęs į priekį daugiau nei įprastai.
netaisyklingas sąkandis

Kaip gydomas netaisyklingas sąkandis?

Netaisyklingą sąkandį dažniausiai gydo gydytojas ortodontas, tačiau gydyti gali ir odontologai, protezuojantys gydytojai ir kiti specialistai, o ir sąkandžio gydymo būdų yra pačių įvairiausių. Svarbu žinoti, kad neteisingas vaiko sąkandis išgydomas greičiau ir efektyviau nei suaugusiojo paciento. 

Dažniausiai gydyti netaisyklingam vaikų bei suaugusiųjų sąkandžiui yra pasitelkiami šie metodai:

  1. Dantų plokštelės (funkciniai ortodontiniai aparatai). Dažniausiai gydoma vadinamosiomis dantų plokštelėmis. Gydymas jomis dažiausiai trunka iki 24 mėn. 
  2. Dantų breketai. Vienas populiariausių netaisyklingo sąkandžio gydymo būdų – dantų breketais. Jie ne tik tiesina dantis, bet ir koreguoja sąkandį, netaisyklingą žandikaulio padėtį. Rinkoje šiuo metu vyrauja kelių tipų breketai – metaliniai, keraminiai, beligatūriniai ir liežuviniai. Kai kurie jų – itin estetiški, beveik nepastebimi. Gydymas vidutiniškai trunka nuo 1,5 iki 2 metų. Netaisyklingo sąkandžio gydymą dantų breketais galima taikyti vyresniems nei 13 m. vaikams bei suaugusiems pacientams.
  3. Sąkandžio kėlimas. Negydant netaisyklingo sąkandžio, tarp dantų didėja trintis ir jie pradeda dilti. Nudilę dantys gali būti atkuriami sąkandį stabilizuojant – keliant jo aukštį, atkuriant dantų anatominę formą. Sąkandžio kėlimas atliekamas taikant įprastą arba estetinį dantų plombavimą ir dantų protezavimą
  • Jeigu dantys dėl netaisyklingo sąkandžio ar griežimo dantimis yra nudilę, jų aukštis bei forma atkuriami dantų plombomis. Priekiniams dantimis atkurti tinkamiausias metodas – estetinis plombavimas
  • Jei dantys dėl netaisyklingo sąkandžio nudyla labai stipriai, gali prireikti dantų protezavimo. Tokiu atveju gali būti naudojami dantų vainikėliai arba keramikos užklotai (dalinis danties protezavimas). Sąkandžio kėlimo kaina gali skirtis priklausomai nuo atvejo sudėtingumo. 
  1. Sudėtingų atvejų kompleksinis gydymas. Jeigu atvejis yra itin patologinis, verta pasikonsultuoti su burnos, veido ir žandikaulių chirurgu. Pirmiausia blogas sąkandis gydomas breketais, vėliau gali prireikti naudoti įvairias protezavimo ir plombavimo technikas. 

Kiek laiko užtrunka netaisyklingo sąkandžio gydymas? 

Vieno atsakymo į šį klausimą nėra, nes sąkandžio problemos yra skirtingo masto. Pavyzdžiui, greičiau pakoreguojama vaikų, jauno amžiaus pacientų netaisyklinga dantų padėtis: tokiu atveju sąkandžio atstatymas gali trukti ir vos keliolika mėnesių (pavyzdžiui, nešiojant dantų plokštelę).

Jeigu problema yra įsisenėjusi ir buvo pažeisti žandikaulio sąnariai, taip pat prireiks sudėtingesnio ir ilgiau trunkančio gydymo. 

Tiksliausią atsakymą į klausimą, kiek laiko užtruks sąkandžio atstatymas ir kiek tai galėtų kainuoti, sužinosite užsiregistravę apsilankymui mūsų odontologijos klinikoje

gilus sakandis

Negydomo netaisyklingo sąkandžio pasekmės

Dažnai pacientai mūsų klinikos gydytojų teiraujasi, kokios yra blogo sąkandžio pasekmės. Taigi, numoti ranka į tai nereikėtų. 

  • Esant netaisyklingam sąkandžiui, didėja žandikaulio apkrova. Laikui bėgant tai nulemia sąnario skausmus, traškėjimą.
  • Netaisyklingai išsidėsčius dantims, susidaro ertmės, kuriose kaupiasi apnašos, maisto likučiai. Tai nulemia ne tik dantų akmenų formavimąsi, bet ir dantenų ligas. Dantenų ligomis sergantys pacientai dažniausiai pastebi šiuos simptomus: dantenos kraujuoja, paburksta, jas skauda, ilgainiui prasideda uždegimas, kurio sunkiausia komplikacija – dantų netekimas. 
  • Dėl blogo sąkandžio žmogus prasčiau artikuliuoja garsus, todėl gali kalbėti neaiškiai.
  • Dėl netaisyklingo sąkandžio netgi gali pakisti veido forma, jis gali tapti asimetriškas, ir kt. 

Jei norite išvengti šių drastiškų pasekmių, atvykite išsamiai konsultacijai ir ištyrimui į IMI odontologijos kliniką!