Šiuo metu taikomi specialūs pasiūlymai implantacijai, burnos higienai ir dantų balinimui “Philips Zoom” sistema

Ko negalima daryti po dantų higienos procedūros?

po burnos higienos negalima

Graži, spindinti šypsena nėra duotybė: ja reikia rūpintis. Neužtenka 2 kartus per dieną tiesiog išsivalyti dantis: būtina valyti ir tarpdančius, liežuvį, naudoti burnos skalavimo skystį ir kt. Tačiau net ir pretenzingai rūpinantis burnos higiena, sunkiau pasiekiamose vietose vis tiek kaupiasi apnašos, ilgainiui virstančiomis dantų akmenimis.

Juos reguliariai – bent maždaug kas 6 mėn. – reikėtų pašalinti apsilankius pas burnos higienistą. Švaros ir gaivos pojūtis po profesionalios burnos higienos procedūros – garantuotas, tačiau jei norite išvengti diskomforto ir kad dantys kuo ilgiau išliktų balti, būtina laikytis kelių rekomendacijų.

Pavyzdžiui, po burnos higienos negalima valgyti dažančių maisto produktų, gerti spalvotųjų gėrimų, rūkyti ir kt. Taigi, kokie tabu dar galioja po dantų higienos procedūros?

Kada galima valgyti po burnos higienos?

Labai dažnas pacientų klausimas – kada galima valgyti po burnos higienos? 

Taigi, mažiausiai 1 val. (jei tik įmanoma, galite palūkėti iki 3 val.) po procedūros valgyti primygtinai nerekomenduojama. Jei labai norite užkąsti, bet dėl sudėtingesnio atvejo buvo atliktas nuskausminimas, reikėtų bent jau palaukti, kol nebejausite aptirpimo, nes galite įsikąsti bei sužaloti burnos audinius. 

Negalima rūkyti. Bent 24 val. po profesionalios higienos rekomenduojama nerūkyti. Apskritai patartina atsikratyti šio žalingo įpročio. Rūkymas apsunkina burnos higieną, keičia dantų emalio atspalvį, skatina dėmių atsiradimą bei dantų akmenų formavimąsi po dantenomis ir virš jų. Rūkantys žmonės 3 kartus dažniau serga periodontitu bei 2 kartus dažniau dėl rūkymo praranda dantis nei nerūkantieji. 

po burnos higienos negalima valgyti

Kokių produktų negalima valgyti ir gerti po profesionalios burnos higienos procedūros?

Dažantis maistas. Iki kelių dienų po burnos higienos negalima valgyti dažomųjų pigmentų turinčio maisto: burokėlių, mėlynių, juodųjų serbentų, gervuogių, morkų, juodojo šokolado, dažomųjų savybių turinčių padažų (įskaitant sojų) bei patiekalų su jais.

Dažantys gėrimai. Taip pat negerkite dantis dažančių gėrimų – spalvotų vaisvandenių, raudonojo vyno, kavos, juodosios arbatos, vaisių sulčių bei kitų dažomųjų pigmentų turinčių gėrimų. 

Lipnūs, tąsūs maisto produktai. Po profesionalios burnos higienos venkite džiovintų vaisių, karamelės, kramtomosios gumos, saldainių, vytintos mėsos ir kitų panašių užkandžių. Šie maisto produktai dažnai įstringa tarpdančiuose ir gali sukelti diskomfortą. 

Trapūs produktai. Jautrias dantenas gali pažeisti bulvių ar tortilijų traškučiai, kukurūzų spragėsiai, riešutai, riestainiai, krekeriai ir pan. Taigi, po burnos higienos negalima vartoti šių produktų ir geriau bent dienai kitai juos išbraukite iš savo meniu. 

Aštrus maistas. Nors tie aštrūs vištienos sparneliai ir labai vilioja, geriausia aštrių produktų nevartoti bent 48 val. po higienos. Aštrus maistas gali sukelti diskomfortą net ir sveikoje burnos gleivinėje, o ką jau kalbėti apie po procedūros gyjančias dantenas. 

Rūgštus maistas. Iškart po dantų akmenų pašalinimo dantis pažeisti ir ardyti emalį gali rūgštus maistas. Taigi, porą dienų po higienos geriau nevalgyti rūgščių produktų – apelsinų, citrinų, greipfrutų, braškių, ananasų, kivių, vynuogių, marinuotų maisto produktų ir kt. 

Sunkiai kramtomas, nesmulkintas maistas. Po higienos reikėtų vengti sunkiau atkandamo ir sukramtomo maisto. Pavyzdžiui, obuolį ar kriaušę geriau susipjaustykite skiltelėmis.

Labai karštas ar šaltas maistas. Vėlgi dantys bus jautresni, tad nevalgykite tam tikrų maisto produktų, pavyzdžiui, ledų ar šaldytų vaisių, labai karštų sriubų, negerkite nespėjusių atvėsti gėrimų. Idealu – kambario temperatūros ar vos šiltesnis maistas. 

po burnos higienos negalima gerti dažančių gėrimų

Ką tuomet galima valgyti po burnos higienos? 

Taigi, perskaičius tokį ilgą nerekomenduojamų produktų sąrašą, gali kilti klausomas, apskritai ar galima valgyti po burnos higienos? Tikrai galima, tik reikėtų rinktis minkštus, lengvai sukramtomus produktus, pavyzdžiui:

 • bulvių košę;
 • avižinių dribsnių ar kitą košę;
 • makaronus;
 • bananus; 
 • vaisių glotnučius, kokteilius;
 • jogurtą;
 • varškę;
 • ryžius;
 • pravėsusią sriubą;
 • minkštą kiaušinienę;
 • garuose virtas ar troškintas daržoves;
 • maltos mėsos produktus ir pan. 
po dantų higienos galite valgyti košę

Kokių įpročių dar reikėtų atsisakyti, kad nepakenktume savo dantims po higienos procedūros? 

Po burnos higienos negalima krapštyti tarpdančių tam neskirtomis priemonėmis. Kartais pacientams gali kilti pagunda tarpdančius išsivalyti dantų krapštukais ar kokiais nors smailiais, aštriais daiktais. Tačiau IMI odontologijos klinikos specialistai to daryti griežtai nerekomenduoja. Naudojant aštrius įrankius ne tik sudirginamos dantenos, bet ir galima pažeisti dantų emalį. 

Po burnos higienos negalima vienu metu valgyti, gerti karštų ir šaltų patiekalų bei gėrimų. Mėgstate valgyti karštą obuolių pyragą su ledais, o gal tuos pačius ledus užsigeriate kava? Šis įprotis – labai blogas, nes kenkia dantų emaliui, dėl pakaitomis vartojamo šalto ir karšto maisto ant emalio gali atsirasti mikroįtrūkimų, todėl dažomosios medžiagos geriau įsiskverbs į emalį, ilgainiui gali atsirasti ir ėduonis. Be to, dantys gali tapti dar jautresni (po higienos procedūros jie ir taip bus gana jautrūs). Taigi, jei ką tik valgėte karštos sriubos, palaukite ir tik tuomet ragaukite ledų kokteilį.

Kelios rekomendacijos po burnos higienos procedūros

 • Visuomet laikykitės gydytojo odontologo ir burnos higienisto rekomendacijų. 
 • Jeigu dantys ir dantenos tapo jautrūs, skalaukite burną gydytojo paskirtu burnos skalavimo skysčiu.
 • Pasižymėkite kito vizito datą. Daugeliui pacientų atlikti profesionalią burnos higieną užtenka 1–2 kartus per metus, tačiau jei pacientas rūko, serga dantenų liga ar kitais patologiniais atvejais į higienisto kabinetą rekomenduojama užsukti dažniau (iki 3–5 kartų per vienerius metus). 

Taigi, tikimės, kad atsakėme į Jums aktualiausius klausimus – ar galima valgyti po burnos higienos bei kaip tinkamai pasirūpinti savo dantimis, kad rezultatai džiugintų kuo ilgiau. O jei šiuo metu kaip tik atėjo laikas pašalinti dantų akmenis, kviečiame pasitarti ar registruotis procedūrai